"Jag förstår inte hur dagens unga chefer orkar med. Då jag gjorde chefskarriär som ung hade jag bara två saker i livet; familjen och jobbet. Ingen yoga, ingen egentid, aldrig caféfika med kompisar, definitivt inga gymbesök och inte en minut ägnade jag åt att inreda det perfekta hemmet." Det är nog tio år sen jag lyssnade på 40-talistchefen Amelia Adamo och jag inser i detta ögonblick hur ofta jag låter hennes ord ledsaga mig i vardagen.
Jag tänker på Amelia när jag ser de tjusiga matlådorna (se bilden ovan). I Norge serveras det inte mat i skolorna. Alla tar med sig ett par enkla smörgåsar till skolan, en såkallad ”matpakke”. Eller, rättare sagt så var det fram till för ett par år sedan. Norge har nämligen drabbats av en inofficiell ”matpakke”tävling. Matlådan ska numera vara små kreativa underverk och stadiet där nallar, dinosaurer och glada ansikten av gurka ger en bra placering är förlängst passerat. Om sanningen ska fram så är det huvudsakligen kvinnor som kliver ur sängen någon timme tidigare varje morgon för att hinna delta i tävlingen innan de ska gå till jobbet. Innan arbetsdagen kan börja ska självklart de små konstverken delas på Facebook, Instagram och andra ställen där man kan få lite uppskattning och gilla-bekräftelse. Ni förstår hetsen bland såväl mammor som barn!
Jag tänker omedelbart på matlådorna då jag läser att i Norge har sjukskrivningarna bland kvinnor ökat markant senaste tiåren och att norska kvinnor har 60% högre sjukskrivningstal är männen. Riktigt illa är det, men jag har tyvärr fler dåliga nyheter. Helt i världstoppgen ligger Sverige för här till lands är kvinnors sjukskrivningar 86% högre än männens! Det är frestande att snabbt förklara könsskillnaderna med trippelbördahypotesen: det är kombinationen av jobb, ett aktivt hemmaliv och förväntningar om ett rikt socialt liv som leder till kvinnors sjukskrivningar. Vi ska emellertid hejda oss, för faktum är att trots många hypoteser och en hel del forskning så har man ännu inte lyckas hitta förklaringen till könsskillnaderna i sjukskrivningstalen.
Som chef är jag synnerligen nyfiken på vad som ligger bakom kvinnors växande sjukskrivningstal av tre skäl:
1) Om den ena hälften av våra medarbetare – kvinnorna - är nästan dubbelt så mycket sjuka som den andra hälften – männen – så vore det oaffärsmässigt att inte försöka öka kvinnornas frisknärvaro. Våra förutsättningar att lyckas skulle dock öka rejält om forskarna kunde hitta orsakssammanhangerna.
2) Chefer tillhör högriskgruppen för sjukskrivningar för psykisk ohälsa. Profilen är: Kvinna. 30-45 år. Familj. Ett jobb som är väldigt viktig för henne.
3) Yngre män visar numera samma trend och mönster som kvinnorna vad gäller den mest frekventa sjukskrivingsorsaken psykisk ohälsa. Om vi inget gör så kan de komma ikapp kvinnorna.
Det är onekligen så att både vi chefer och våra medarbetare inte sällan krånglar till våra liv helt i onödan. För mig kommer matlådebilderna för evigt och alltid vara en påminnelse om att jag inte ska lägga tid på fel saker!
Som prenumerant på Chefshusets nyhetsbrev får du Vibekes blogg direkt i din mejl varje onsdag.
15 02
– Alla kan fatta dåliga beslut – men inte vid upprepade tillfällen, deklarerade Magdalena Andersson som sin ”enkla ledarskapsfilosofi”. Med den som grund backade hon… Fortsätt att läsa->
25 01
Jag kan begripa om det spontant inte känns lockande att ta sig an TV-serien Makten, som just nu sänds på SVT. Men ett tio timmar långt drama om det norska socialdemokratiska partiet… Fortsätt att läsa->
Läs alla blogginlägg i arkivet