Chefer och lärare har svårast att koppla av

Arbetsmiljöverkets rapport ”Arbetsmiljö 2015” som kom ut under sommaren är matnyttig chefsläsning.

Visste du exempelvis att:
# Det är yrkesgrupperna lärare, chefer och psykologer som har svårast att koppla av tankarna på jobbet under fritiden.
# 34% av alla sysselsatta får för det mesta inte/aldrig stöd eller uppmuntran från chefer. 37% inom yrkesgruppen chefer får för det mesta inte/aldrig stöd eller uppmuntran från chefer.

# 18% av de som jobbar i kontorsmiljö sitter i öppna kontorslandskap. 14% har ej eget bord/rum.
 
Intressant är också TCOs genomgång av senaste tio årens arbetsmiljöundersökningar från Arbetsmiljöverket.

Till arkivet för ledarskapsnyheter

Vibeke Pålhaugen

Ett par år efter civilekonomstudierna kom jag till insikten att finansvärlden inte var så stimulerande som jag hade hoppats. Jag gick vidare till en karriär som affärsutvecklare och strategikonsult, och 1999 lämnade jag hemlandet Norge för Stockholm, Sverige.

Jag har varit väldigt förtjust i alla mina jobb, men livet blev som allra bäst efter att jag blev chef! Åren 2003 till 2011 arbetade jag på tidningen Chef, först som vice VD och från 2006 som VD. I april 2011 startade jag verksamheten Chefshuset där min ambition är att jag och kollegorna på olika sätt ska bidra till att höja chefers prestationsförmåga och välmående. Plattformen för Chefshuset är min djupa övertygelse om att goda ledare är lösningen på allt.

Chef- och ledarskapsfrågor – högt och lågt – är vad mitt arbete handlar om, och det ger mig den stora förmånen att få möta tusentals chefer varje år. Och det är ofta i deras chefsvardag jag hittar material till mina veckovisa bloggar.

31 01

Att orka vara en empatisk chef

Av Vibeke Pålhaugen

Vår tumultartade samtid fyller våra organisationer med oro och trötthet. Många medarbetare är slitna och i stort behov av empati från oss chefer. Men även vi är… Fortsätt att läsa->

23 01

Hälften av chefers 1:1-möten är undermåliga

Av Vibeke Pålhaugen

1:1-möten – rutinen när chefen regelbundet träffar sina medarbetare för att följa upp arbete, mål och mående – tredubblar sannolikheten att medarbetaren… Fortsätt att läsa->

Mest läst

Läs alla ledarnyheter i arkivet

Prenumerera på ledarnytt

Vibeke Pålhaugen