Glada och nöjda medarbetare är inte eftersträvansvärt

Nöjda och glada medarbetare som har det trevligt på jobbet är inte mycket för oss chefer att sukta efter. Nöjsamhet kan leda till självbelåtenhet till skada för såväl individ som verksamhet. Det eftersträvansvärda är engagerade medarbetare som pyr av entusiasm, driv och motivation. Det är mumma för produktiviteten.

Den viktigaste ingrediensen för chefer som vill jobba på medarbetarengagemanget är meningsfullhet. Forskning visar genomgående att personer som upplever att jobbet har mening är mer engagerade och att de dessutom är bättre på att samarbeta och hantera motgångar, de är mer öppna för lärande samt har bättre hälsa och välmående. Upplevelsen av meningsfullhet avgör hur mycket en person utvecklas och anstränger sig på jobbet, samt hur länge hen stannar kvar i verksamheten.

Chefer har en viktig roll för att hjälpa medarbetare se meningsfullheten och förstå vikten av sitt eget bidrag på jobbet. Forskning har också kommit fram till att det är nedan fyra ledarbeteenden som avgör en chefs förmåga att få medarbetarna att uppleva jobbet som meningsfullt; nämligen att: 

  • vara nyfiken och full av frågor
  • vara utmanande och ihärdig
  • rekryterar genom att matcha personens värderingar med verksamhetens kultur
  • litar på människor

 
Notera att det inte räcker med mindre än att alla fyra ledaregenskaperna är på plats. Annars kan det få helt motsatt effekt; meningslöshet.

Läs mer i Harvard Business Review-artikeln ”How to Make Work More Meaningful for Your Team”.

Foto: © fergregory


Som prenumerant på Chefshusets nyhetsbrev får du varje onsdag Veckans ledarskapsnyhet direkt i din mejl.

Till arkivet för ledarskapsnyheter

Vibeke Pålhaugen

Ett par år efter civilekonomstudierna kom jag till insikten att finansvärlden inte var så stimulerande som jag hade hoppats. Jag gick vidare till en karriär som affärsutvecklare och strategikonsult, och 1999 lämnade jag hemlandet Norge för Stockholm, Sverige.

Jag har varit väldigt förtjust i alla mina jobb, men livet blev som allra bäst efter att jag blev chef! Åren 2003 till 2011 arbetade jag på tidningen Chef, först som vice VD och från 2006 som VD. I april 2011 startade jag verksamheten Chefshuset där min ambition är att jag och kollegorna på olika sätt ska bidra till att höja chefers prestationsförmåga och välmående. Plattformen för Chefshuset är min djupa övertygelse om att goda ledare är lösningen på allt.

Chef- och ledarskapsfrågor – högt och lågt – är vad mitt arbete handlar om, och det ger mig den stora förmånen att få möta tusentals chefer varje år. Och det är ofta i deras chefsvardag jag hittar material till mina veckovisa bloggar.

31 01

Att orka vara en empatisk chef

Av Vibeke Pålhaugen

Vår tumultartade samtid fyller våra organisationer med oro och trötthet. Många medarbetare är slitna och i stort behov av empati från oss chefer. Men även vi är… Fortsätt att läsa->

23 01

Hälften av chefers 1:1-möten är undermåliga

Av Vibeke Pålhaugen

1:1-möten – rutinen när chefen regelbundet träffar sina medarbetare för att följa upp arbete, mål och mående – tredubblar sannolikheten att medarbetaren… Fortsätt att läsa->

Mest läst

Läs alla ledarnyheter i arkivet

Prenumerera på ledarnytt

Vibeke Pålhaugen