Rädsla och panik på HR-avdelningen

Många HR-chefer är nog som SNL’s uppskattade ”Clair from H.R” förtvivlade och utmattade nu när årsslutet närmar sig. #metoohösten har satt ett enormt tryck på HR-chefskollektivet genom att:
 
(#) Många HR-chefer känner en djup oro för att bli nästa verksamhet att dominera #metoo-nyhetsflödet.
 
(#) Läroboken som förespråkar en försiktig och stillsam process – från klagomål till utredning och sen lösning, har blivit förlegad. Ny teknologi och sociala medier har helt förändrat  
– på vilket sätt HR kan få kännedom om sexuella trakasserier
– hur snabbt HR förväntas hantera anklagelser om sexuella trakasserier
– bevisläget – att bara ord står mot ord är inte lika vanligt nu när emejl, filmer, sms eller liknade finns att tillgå.
 
(#) HR har efter ett decennium som hyperrekryterare och ”chief of fun” mindre kompetens att hantera komplexa ärenden som sexuella trakasserier.
 
(#) Efter den omfattning av sexuella trakasserier som avslöjats under hösten har HR försvagat förtroende i organisationen. Samtidigt kräver både medarbetare och chefer mer av HR.

Sannolikheten för panikbeslut är förståeligt nog stor. Samtidigt har läget kanske aldrig varit bättre för HR att få högsta ledningens uppmärksamhet. Läs mer i Washington Post-artikel ”Fear and panic in the H.R department as sexual harassment allegations multiply”

Kolla in Saturday Night Live's 3 minuters "sexual harassment training" med "Clair from H.R":


Som prenumerant på Chefshusets nyhetsbrev får du varje onsdag Veckans ledarskapsnyhet direkt i din mejl.

Till arkivet för ledarskapsnyheter

Vibeke Pålhaugen

Ett par år efter civilekonomstudierna kom jag till insikten att finansvärlden inte var så stimulerande som jag hade hoppats. Jag gick vidare till en karriär som affärsutvecklare och strategikonsult, och 1999 lämnade jag hemlandet Norge för Stockholm, Sverige.

Jag har varit väldigt förtjust i alla mina jobb, men livet blev som allra bäst efter att jag blev chef! Åren 2003 till 2011 arbetade jag på tidningen Chef, först som vice VD och från 2006 som VD. I april 2011 startade jag verksamheten Chefshuset där min ambition är att jag och kollegorna på olika sätt ska bidra till att höja chefers prestationsförmåga och välmående. Plattformen för Chefshuset är min djupa övertygelse om att goda ledare är lösningen på allt.

Chef- och ledarskapsfrågor – högt och lågt – är vad mitt arbete handlar om, och det ger mig den stora förmånen att få möta tusentals chefer varje år. Och det är ofta i deras chefsvardag jag hittar material till mina veckovisa bloggar.

31 01

Att orka vara en empatisk chef

Av Vibeke Pålhaugen

Vår tumultartade samtid fyller våra organisationer med oro och trötthet. Många medarbetare är slitna och i stort behov av empati från oss chefer. Men även vi är… Fortsätt att läsa->

23 01

Hälften av chefers 1:1-möten är undermåliga

Av Vibeke Pålhaugen

1:1-möten – rutinen när chefen regelbundet träffar sina medarbetare för att följa upp arbete, mål och mående – tredubblar sannolikheten att medarbetaren… Fortsätt att läsa->

Mest läst

Läs alla ledarnyheter i arkivet

Prenumerera på ledarnytt

Vibeke Pålhaugen